• Profil školy

• Naša základná škola sa nachádza v obci Sirník, ktorá leží v juhozápadnej časti Košického kraja v okrese Trebišov, od ktorého je vzdialená približne 19 km. Nachádza sa na Východoslovenskej nížine v blízkosti rieky Ondava. Budova školy sa  nachádza na Hlavnej ulici pod č. 7/11. Škola bola založená 2. októbra 1930.

Základná škola Sirník 7 je neplnoorganizovaná malotriedna  základná škola bez právnej subjektivity. Zriaďovateľom základnej školy je obec Sirník. Obec sa snaží žiakom poskytnúť čo najlepšie podmienky pre vzdelávanie. V roku 2006 bola vykonaná interiérová rekonštrukcia základnej školy. Boli zrekonštruované obe triedy, chodby, počítačová učebňa a zborovňa. Financie vo výške 700 tisíc Sk boli obci poskytnuté Krajským školským úradom v Košiciach.
          V roku 2007 bola vykonaná kompletná rekonštrukcia školskej budovy. Bola zrekonštruovaná strecha, budova bola zateplená a urobená nová fasáda, boli opravené chodníky a okolo školského areálu  bol urobený nový plot. Náklady na rekonštrukciu v roku 2007 predstavovali 1 300 000 Sk.

V základnej škole sa vyučuje podľa Štátneho vzdelávacieho programu ISCED 1 a Školského vzdelávacieho programu pod názvom „Škola priateľská všetkým“. Výchovno-vzdelávaciu činnosť zameriava na žiaka tak, aby sa každému dieťaťu poskytla rovnaká príležitosť prebudiť jeho prirodzenú zvedavosť, záujem o získanie nových poznatkov, aktivitu ale aj snahu  o presadenie sa. Kvalitný tím odborníkov, schopných tvoriť a meniť klasické formy vyučovania na netradičné, ochotných na sebe pracovať, spolu s postupne modernizovanými priestormi a vybavením školy dáva záruku dobrého a kvalitného vzdelávania žiakov našej školy. Škola tiež rozvíja záujmové činnosti žiakov tým, že ponúka krúžky s rôznym zameraním. Pri základnej škole je zriadený aj školský klub detí.

Pedagógovia pracujú aj so žiakmi so zdravotným znevýhodnením, ktorí potrebujú individuálny prístup zo strany pedagógov rešpektujúci ich špecifické potreby. Žiaci  so zdravotným znevýhodnením sú integrovaní do bežných tried, pričom majú vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program. Výchovno-vdelávací proces prebieha v dvoch triedach. Školu navštevuje  v každom školskom roku približne 30 žiakov.
          Pedagogický zbor tvoria tri učiteľky: Mgr. Viktória Hajduová – riaditeľka a učiteľka ZŠ, Mgr. Renáta Tóthová – učiteľka ZŠ a Viera Naďová – vedúca školského klubu deti.

Žiaci školy sa pod vedením svojich učiteľov zapájajú do rôznych  matematických, literárnych, výtvarných či zdravotníckych súťaží. Škola pre svojich žiakov každoročne organizuje rôzne akcie, napr. školský karneval, vypúšťanie balónov šťastia, vyrezávanie tekvíc, spevácke súťaže, súťaže v recitovaní, športovú olympiádu, návštevu divadelného predstavenia či školský výlet. Žiaci v spolupráci s pedagógmi pripravujú aj kultúrne programy v rámci Mikulášskych osláv, ku Dňu matiek a Dňu detí. Na záver školského roka sa koná rozlúčková slávnosť so štvrtákmi, ktorí končia dochádzku na tunajšej škole a prijímame medzi seba budúcich prvákov, ktorých za školákov slávnostne pasuje riaditeľka školy.